Platser kvar på allmän kurs distans

Vill du läsa på distans i höst?

Vill du läsa in dina gymnasiebehörigheter samtidigt som du fördjupar dina kunskaper i en hälsosam livsstil ? Då kan vår allmänna kurs med inriktning hälsa vara en chans för dig som gillar att plugga på distans.

På vår kurs träffar du dina lärare och klasskamrater en gång i veckan via Google Meet. I övrigt jobbar du enskilt och du kan befinna dig var som helst – utomlands, i skogen eller hemma – bara du har tillgång till internet. Vi har ett fast veckoschema, där du alltid har tillgång till lärarhandledning.

Så här kan ett veckoschema se ut. På varje pass finns en lärare tillgänglig för dina frågor.

När du läser allmän kurs på distans jobbar du tematiskt. Alla ämnen utom matematik läser du integrerat. Det betyder att dina uppgifter oftast är kopplade till flera olika ämnen. Läsåret delas in i åtta teman, alla med koppling till hälsa och hållbarhet. Vår kurs kan leda till högskolebehörighet och ge en god grund för vidare studier och arbete inom friskvård, omsorg och träning.

Vi har platser kvar, välkommen med din ansökan!

En ung man tränar utomhus.