Läs in gymnasiet på distans
Ansök nu

Hösten 2023 startar två nya kurser på Ölands folkhögskola: Den ena presenterade vi nyligen: Leva med skogen, som vänder sig till dig som är intresserad av hållbara metoder för att leva av, i och med skogen. Den andra, inte tidigare presenterad heter Allmän kurs distans med inriktning hälsa.

Flexibelt sätt att studera

Denna kurs passar särskilt bra för dig som är intresserad av att läsa vidare inom områdena hälsa, friskvård, omsorg eller hållbar livsstil. Du kanske har kommit på vad du vill studera senare men saknar alla kurser eller poäng du skulle haft med dig från gymnasiet?

Kanske befinner du dig i en livssituation där att byta bostadsort eller sluta jobba inte är möjligt. Då tycker vi att du ska ta en titt på den här kursen!

SISTA ANSÖKNINGSDAG 8 MAJ

Du skickar in din ansökan via vårt ansökningsformulär. Sista ansökningsdag är den 8/5 2023. Hoppas att vi ses!