Vernissage på loop med karinlindstén från k2

‚ÄúTagel‚Äù och ‚ÄúLoop‚Äù ‚Äì två utställningar på Haglerum Konstrum nära Bredsättra på östra Öland, 27‚Äì29 maj 2016.
Under ‚ÄúÖland spirar‚Äù visar Haglerum Konstrum en installation av konstnären Ulrika Liljedahl. 
För första gången introduceras samtidigt Haglerum Konstrum Annex, en tillfällig satellitutställning, denna gång mitt i Kläppinge by, där 96-åriga resp 22-åriga debutanterna Gunnel Lindqvist och Karin Lindstå©n ställer ut tillsammans. 
Sammantaget presenterar Haglerum Konstrum i samarbete med kurator Johanna Karlin tre vitt skilda konstnärsskap under tre dagar

2. ‚ÄúLoop‚Äù ‚Äì ett generationsmöte mellan Gunnel Lindqvist och Karin Lindstå©n.
På Haglerum Konstrums tillfälliga Annex hos Johanna Karlin och Staffan Lindqvist i Kläppinge by 
(Kläppingevägen 29) visar 96-åriga resp 22-åriga debutanterna Gunnel Lindqvist och Karin Lindstå©n en samling drömska akvareller tillkomna under 2000-talet (Gunnel) samt verk som föreslår samband mellan objekt och subjekt, mellan subjekt och kropp samt mellan kropp och maskin (Karin). 
Karin Lindstå©n börjar i höst på Malmö konsthögskola. För mer information om ‚ÄúLoop‚Äù, vänligen kontakta kurator Johanna Karlin, 073 984 76 30

H I T TA H I T
Haglerum Konstrum Annex ligger i höjd med Borgholm på östra sidan av Öland mellan Bredsättra och Kapell-udden (en knapp mils bilfärd från Borgholm), Kläppinge, Kläppingevägen 29, (Staffan Lindqvist & Johanna Karlin)
Haglerum Konstrums Adress: Finnebackevägen 1
I Bredsättra finns det omtalade karamellkokeriet med kafå© samt populära hotellet/restaurangen Drei Jahreszeiten.
KON TA K T
För mer information, vänligen kontakta Lars Fuhre, 070 431 47 04, lars@fuhre.com eller Johan Kilander, 070 768 30 08, johan@a-ripellino.se
Instagram: haglerumkonstrum. 
Facebook: Haglerum Konstrum