teckning med bo wetteryd

Hej! Den här veckan har vi arbetat med teckning med gästläraren Bo Wetteryd. Från början var det tänkt att vi skulle ha modellteckning hela veckan, men vi fick inte tag i någon modell (och utan modell är det ganska svårt) och fick göra andra saker helt enkelt. Vi har fått prova på olika material ‚Äì blyerts, kol och tusch. Vi har varit både inomhus och utomhus. Vi har tecknat STORT och vi har tecknat litet. Vi har gjort självporträtt. Vi har tecknat varandra, och vi har tecknat saker. Vi har övat på mellanrumsformer och skuggor, och fått prova på att reducera snarare än att göra alldeles för mycket detaljer.

Jag tror de flesta tycker att det har varit både en rolig, svår, spännande, mysig, intensiv och lite frustrerande vecka. Förutom allt tecknande har vi också lekt slalom genom målarstativen, spionerat på konstettorna och begravt en zucchini. En helt vanlig vecka på Designskolan, alltså. Nu säger vi tack och hejdå till teckning och hejhej till en ny vecka med film!

Hurra och hej!
Sara Lovisa Lagman