Repetitioner pågår, Är kärleken fri?

Musikteaterskolan repeterar föreställningen EAST SIDE – Kärleken är fri!? Det blir tre kvällsföreställningar på Kalmar Teater den 14 – 16 april för offentlig publik samt några föreställningar för gymnasier på dagtid. EAST SIDE är en föreställning om kärlek, och om föreställningar om kärlek. I flera kulturer är man mindre fri att t ex älska den man vill. I många fall handlar det om traditioner och vanor, mönster som måste brytas.

Vi kan se det i kulturer över hela världen och i olika sammanhang. Det handlar inte om religion. Den här föreställningen handlar om svårigheter att bryta dessa vanor och om vad som kan hända när man vågar gå emot sin egen familj. Biljettförsäljningen startar fredag den 11 mars och sker på Barometern i Kalmar. Se vår annonsering i media, där finns information om tider och priser.