Radioakademin delade ut priser

Jag kom nyligen hem från den stora Radiogalan, som hålls varje år i Stockholm. Radioakademin är det som arrangerar och delar ut priser för årets bästa dokumentär, radiokanal, program osv. Jag sitter sedan några år med i juryn, och i år fanns jag med i kategorin årets musikprogram. Arbetet går ut på att lyssna på ett stort antal program i kategorin och där bestämmer de olika radiokanalerna vilka program de vill anmäla. I juryn arbetar man enskilt med lyssnandet och skickar sen in sina röster. Sammanlagt sitter ca 80 personer i olika juryområden.

På Radiogalan, som hölls på ett festligt ställe mitt i Stockholm, hade Adam Alsing fast hand om presentationerna. Martin Schibbye och Johan Persson delade ut priset till bästa dokumentär, ett pris som gick till ”Den fastspända flickan”. Årets musikprogram blev Lennart Wretlinds ”Wretlinds värld”, ett program som under många år sänts under namnet ”Klingan” i Sveriges Radios P2. Nu sänder Lenart Wretlind över Spotify och ett nytt program med musik från hela världen läggs ut varje lördag. Bra tips för alla som gillar musik som är olika.

Läs mer om Radiogalan på www.radioakademin.se. Lyssna mer på radio!