Pris till Tove Folkesson, en sann folkhögskolevän.

Kalmarbördige Tove Folkesson belönas med priset Gyllene Fjädern, Barometerns kulturpris. Hon gästade Ölands Folkhögskola i våras med bandet Tumult, en vacker försommarkväll som bjöd på poetiska sånger, uppsluppen balkanrufsig musik och gammaldans. Tove Folkesson har givit ut två rosade romaner om hur det är att växa upp i en stad som Kalmar och att växa som människa. Den första, ”Kalmars jägarinnor”, nominerades till flera priser när den släpptes 2014 och den senaste boken, ”Sund”, som släpptes tidigare i år har även den fått stor uppmärksamhet. Tove vurmar för folkhögskolor, har själv gått på flera olika och säger: 
-På folkhögskolor blir man en deltagare i ett sammanhang, man är inte bara en individ som ska prestera, man är mer än ett provresultat. (från Mikael Hagners intervju i Barometern 10 nov) 
Grattis till Tove Folkesson som nu kommer att slutföra sin romantriologi med den tredje boken ”Ölandssången”. Vi säger grattis till Tove!