PREMIÄR PÅ DOKUMENTÄRFILMSKOLAN IKVÄLL!

Varmt välkomna på premiärvisning av Ölands Dokumentärfilmskolas slutfilmer ikväll!

Efter ett års experimenterande med dokumentärfilmens alla uttryck visar Dokumentärfilmskolan äntligen sina examensfilmer!

Det blir en helkväll med sju helt olika filmer, men som alla handlar om att vara ung 2018:

// Vi följer den världskände klättraren Said på en spirituell resa till Spanien // får en feministiskt punkig film där män gestaltar unga kvinnors vittnesmål på en scen // en spegling mellan filmaren Ronak och författaren Tove som båda söker sin flock här på jorden // hänga med unga svenskar i Barcelona som på väg till jobbet möts av budskapet ‚ÄùDear scandinavian, because of you I have to move outside of the city soon‚Äù // känna igen oss i frågan ‚ÄùVad ska du gör med ditt liv?‚Äù ställd av  Anton och Adrian på roadtrip genom norra Sverige // essäfilmen ‚ÄùDigital Detox‚Äù om att slå sig loss från internetberoende genom naturens kraft // en nära skildring av bästa vännen Tuva som vaknade upp ur koma, stirrar döden i ögonen och vill leva livet nu //

NåÑR: Onsdagen den 30 maj kl 18-21
VAR: Liedbergsalen på Ölands folkhögskola i Skogsby