Praktisk soppa på ogräs

Praktisk kurs har spenderat den korta eftermiddagslektionen med att förvandla ogräset utanför elevboendet till en smakfull soppa. Spritkök, skärbrädor och lite köksmentalitet är allt man behöver. Nässelsoppan blev en succå©e som man kan upprepa hela sommaren. Vi har redan bestämt att tillverka egna spritkök under nästa år.

För att laga nässelsoppa behöver man:

Ett spritkök (eller en spis inomhus med kastruller m.m.)

1 liter nässlor

1 liter vatten

1 grönsaksbuljongtärning

1 matsked smör

1 matsked vetemjöl

lite gräslök

salt och peppar

Gör så här:

  1. Koka upp en liter vatten.
  2. Lägg i en liter sköljda blad av nässlor, samt buljongtärningen.
  3. Låt koka i 5-10 minuter.
  4. Sila ifrån vattnet och spara det till senare.
  5. Hacka nässlor och gräslök grovt.
  6. Smält smöret i kastrullen och red med vetemjöl.
  7. Tillsätt lite av vattnet i taget.
  8. Lägg i de hackade nässlorna och gräslöken.
  9. Salta och peppra

Klart:)

Servera gärna med ett kokt ägg.

Det finaste resultatet får man om man använder små, späda nässelblad. Redan nu i maj månad har nässlorna blivit stora och ganska grova. Det går utmärkt att klippa ner nässlorna med en sax – det tar vara en vecka till små, nya skott växer fram. På detta sätt kan man koka nässelsoppa hela sommaren och hösten.

Smaklig måltid, önskar Praktisk kurs.