Odlar för fika
Se alla bilder

Praktisk kurs odlar inför nästa veckas fredagsfika. Då bjuder vi på knäckebröd med yougurt och egenodlad sallad och groddar. Allt är odlat i korridoren utanför matsalen. Mer närodlat än så här kan det inte bli:) åÑven fröbomber kommer att finnas för utdelning till intresserade.

Praktisk kurs har i år satt upp två olika odlingar. Groddar och microleaf. Groddarna odlar i boxar med nät som lock. De måste sköljas tre gånger per dag för att förvandlas från frö till mat. Microleaf är ett relativt nytt sätt att odla grönsaker året om. Odlingen sker i jord, och plantorna skördas när de nått ca 10cm höjd. På detta sätt ställs inga större krav på varken jordkvalitå© eller ljus. Vattning en gång per dag är dock viktig. Det går åt mycket frö i denna sortens odling, så använd gärna enkla fröer och linser från dagligvaruhandelns torrvaror. Gula ärtor och mungböna går fint att använda. åÑven solrosfrö, som vi matar vildfåglar med går utmärkt att använda.