Nytt konstverk på länssjukhuset i Kalmar.

Lina Selander har just skapat en helt ”ny värld” i och runt sjukhusskolan inne på Kalmar länssjukhus. Hon har jobbat på flera plan med arkitekturen, bland annat genom att färgsatta takpaneler på ett rytmiskt och distinkt vis och genom att hänga specialframställda tyger som rumsliga avgränsningar på två ställen. Till detta har speciella fotografier skapats som placerats i korridor och utanför ingången.

Bilden till vänster om entrå©n är hela 180 cm hög och är placerad i en ljuslåda. Om man har vägarna förbi sjukhuset så kan man se ljuslådan strax intill biblioteket. För sjukgymnastiken inne på samma avdelning har även ett unikt ljudverk komponerats. 

Bekanta er gärna med Lina Selanders arbeten på hennes hemsida: http://www.linaselander.com/

Meddelande om invigning och mer information kommer längre fram.
För frågor kontakta Johanna Karlin, projektledare, 0485-564430