Nej, det är inte kört.

Vad har vi kommit fram till då, i vårt tema ”åÑr det kört?”

Efter att ha pratat, läst och fått höra olika personers berättelser och tankar verkar vi ha landet i att det finns gott om hopp. Alla människor agerar ständigt och dessa ageranden är det som är vår samtid och som påverkar vår framtid. Och alla har en spännande historia att berätta.

Så här skriver Wilmer:

”Det spelar ingen roll om man tror på framtiden eller inte. Den är oundvikligt annorlunda än nutiden.

För att påverka måste man först lära sig själv påverkas av andra. Att lyssna på och acceptera andra värderingar är något man måste göra för att kunna påverka andra positivt. Om du vill påverka negativt behöver du kunna manipulera känslor, exempelvis med propaganda och andra media.

Exakt varenda människa har påverkat mig och mina val i livet. Det gäller att tänka i alla möten med andra, tänka på deras handlingar och värderingar för att sedan processa dem och jämföra dem med sina egna.”

Tack Wilmer för att du delade med dig av din text!