Lilla Björka med Praktisk
Se alla bilder

Under den senaste veckan har Allmän kurs arbetat med temat litteraturhistoria. Allmän kurs Praktisk inriktning tog tillfället i akt att göra en roadtrip till Lilla Björka, i en by ca 3mil norr om Växjö. Målet för resan är författaren Elin Wägners hem. Högläsning ur boken 1000år i Småland, satte oss i rätt stämning inför besöket (tack Mia och Hanna). Hela veckan har varit en kombination av läsning av historiska författare, och målning med historiska pigment. Som av en händelse, och till allas förvåning och lycka, var hela Elin Wägners författarbostad målad invändingt med äggoljetempera, vilket var precis den färg som vi lärt oss att blanda under veckan. Ikonmåleri av författare, högläsning i buss och klassrum, läsning av intressanta texter samt målning av gamla möbler – där har ni receptet på hur vi jobbat på Praktisk kurs senaste 5 dagarna.

www.elinwagner.se