Kultivator och ministern

I onsdags, den 15 april, var det World Art Day. En dag som är instiftad av The International Association of Art (IAA) på Leonardo da Vincis födelsedag. Då firas bild- och formkonsten runt om i världen. I Stockholm arrangerades ett kalas med jordtårta av Kultivator och ett seminarium med bl a kulturministern och Malin Lindmark-Vrijman på temat kulturen och konsten i skolan.

Malin Lindmark-Vrijman (kursansvarig Allmän kurs Bild) och Matieu Vrijman (kursansvarig Allmän kurs Film) var inbjudna till dagen som fokuserade på kulturen och konstens roll i skolan. De presenterade sitt arbete med Kultivator och  bjöd på jordtårta. Malin deltog också i ett panelsamtal med bl a kulturminister Alice Bah Kuhnke. De diskuterade frågor som: På vilket sätt är humaniora och de estetiska ämnena i skolan centrala för Sverige som kulturnation? Vad innebär de för elevernas studieresultat och deras förutsättningar att hitta fram till sin kreativitet och växa som människor? För ekonomin och jobben? Samtalet kan du se här och här