Kristina Hjelte föreläser i Lennart Sjögrens ställe

Tyvärr kommer inte författaren och konstnären Lennart Sjögren att kunna hålla sin föreläsning ”Det öländska måleriet” i morgon torsdag. Men på Lennarts eget förslag har vi bett konstnären Kristina Hjelte, att hålla en föreläsning under samma tema. Hon kommer också att göra betraktelser av Lennarts egna konstnärskap inom måleri.

Redan ikväll (onsdag) är ni varmt välkomna att höra konstnären Bo Wetteryd föreläsa om ”Oljemåleriet genom tiderna”. De öppna kvällsaktiviteterna på Ölands folkhögskola under sommaren är en del av vår sommarkursverksamhet. Både Bo och Kristina undervisar denna vecka i landskapsmåleri respektive färggrafik. Varmt välkomna till de bägge föreläsningarna, som startar kl 18.00 i Strömstedtsalen, i vår gamla huvudbyggnad.

För dig som är intresserad av vår sommarkursverksamhet – lägg datumet 1 december på minnet. Då släpper vi 2018 års program. Ansök i tid, det är stort söktryck på våra kurser som ofta snabbt blir fulltecknade.

 

Ejderstreck – olja – Lennart Sjögren
(ur boken Ölands fåglar – SOF förlag)