Joakim Eggers film Rötter och grenar på Stockmotion

Rötter och Grenar skapades under fria filmen blocket av Joakim Eggers vilket var extra utmanande då coronapandemin slog igenom med medföljande restriktioner som gjorde det svårt för filmaren att träffas med de han filmade. Handledning av Ewa Cederstam, Peter Magnusson och Amra Heco. Filmen visas i kategorin 27 +
https://www.facebook.com/stockmotion.se/videos/stockmotion-2020-27/679243536283668/?__so__=permalink&__rv__=related_videos

Här berättar Joakim med egna ord om de lärdomar som han fick med sig av att göra filmen:

Det känns både oväntat och hedrande att få visa min film på Stockmotion. Under andra terminen på Öland fick vi helt fria händer att göra precis det vi ville och kände för, något som till en början verkade mest överväldigande och skrämmande, men som med tiden blev väldigt lustfyllt och utvecklande. Jag arbetade helt själv på gott och ont, men det tvingade mig att utvecklas inom alla områden som omfattar arbetet med dokumentärfilm. 

Mest av allt kommer jag ta med mig hur viktigt det är med konstruktiv kritik från både klasskamrater och lärare för att kunna växa och hela tiden förbättra och förtydliga sin film, hur lyxigt det är att kunna fullfölja sina konstnärliga mål utan att behöva bli tvungen att kompromissa på vägen, och sist men verkligen inte minst hur väldigt tillfredsställande och lärorikt det är att faktiskt slutföra ett eget filmprojekt.”