Grattis Mattias Hellberg

Mattias Hellberg, sångare och gitarrist från Göteborg, gästade Ölands Folkhögskola i höstas med en bejublad konsert i Liedberg. I helgen fick han pris som årets Singer-songwriter för sitt nya album Gurimolla. Det tycker vi är kul och värt att uppmärksamma. Motvieringen finns här. Roligt också att ett klipp från konserten finns på Youtube, dokumenterat av våra flitiga deltagare på allmänfilm. Mattias är också aktuell som sångare i Nationalteatern som nyligen valdes in i svenska Hall of Fame som en av våra största rocklegender.

Årets Singer-songwriter: Mattias Hellberg ‚Äì Gurimolla! (Moozy Music)

En rotlös musikalisk själ djupt besatt av rockmusikens innersta väsen har hittat hem. Genom åren har hans väg kantats av en närmast osannolik mängd musikaliska projekt, band och samarbeten som hårt rockande Hellacopters, altcountrypionjärerna Alimony, duon Hederos&Hellberg, legendariska Nationalteatern och senaste som gitarrist bredvid herr Hellström för att bara nämna några av alla samarbeten på resans färd. Med albumet Gurimolla! har Hellberg och låtskrivarkollegan Mattias Areskog tillsammans med vännerna i kompbandet The Fur Heads fångat essensen av hans oändliga tripp i en rad känsligt soulfyllda, lätt afrobeatvarma rocksånger som hyllar hans kärlek till musik.