FRUSEN KÄRLEK HAR PREMIÄR PÅ KALMAR TEATER

Fredag den 7 april är det premiär på ”Frusen Kärlek” på Kalmar Teater. För tolfte året i rad går Musikteaterskolans första årskurs in på på Kalmar Teaters stora fina scen med sitt stora vårprojekt. ”Frusen Kärlek” är en en drömlik föreställning med teater, dans och musik kring våra funderingar om klimatet, om framtiden, om våra drömmar och om vårt liv på jorden. En föreställning om att vara människa i en tid och tillvaro som står på sin spets, om hopp och om något så stort som kärleken till jorden.
”Frusen Kärlek” spelas även lördag den 8 april och måndag den 10 april. Samtliga föreställningar går kl 19.00. Förköp kan man göra inne på Baromemetern i Kalmar eller i kassan en timme före föreställning. Föreställningar görs i samarbete med Scenkonst Kalmar/Riksteatern.