Friska tag på Kalmar konstmuseum

Konstskolan 2 genomförde en välbesökt vernissage på Kalmar konstmuseum söndag 10 maj. Efter en turbulent vecka med mycket attityd och vilja kunde K2 och curator/gästlärare Laura Hatfield presentera en examensutställning att vara stolt över.Vernissageprogrammet på INTERLUDIUM innehöll bl.a.en stark performance av Josefine Östlund och en visning av utställninge genomförd av utställarna under ledning av Sofie Persson.
Utställare från Ölads konstskola 2 är
Maria Blank
Anton Brolin
Johanna Granberg
Lovisa Johansson
Molly Owen
Sofie Persson
Alva von Reybekiel
Gustav Sjöberg
Märta Öringe
Josefine Östlund 

Utställningen pågår till 31 maj. Håll utkik på http://kalmarkonstmuseum.se för öppettider, visningar och ev. tillkommade program.

Stort Tack till utställningsproducent Camilla Ed och museets personal som gav fantastiskt stöd under osäkra förutsättingar. Vi är också mycket glada över att nye ordföranden i Konstmuseets styrelse Lars W Andersson invigde utställningen.

Läs mer i Barometern http://www.barometern.se/kultur-noje/framtidens-konstnarer-intar-svarta-kuben-med-kraft/