Explorations of now – ny sommarföreläsning!

Årets sommarkursverksamhet drog igång veckan innan midsommar, efter ett fjolår där nästan allt ställdes in. Dock valde vi då att göra våra publika föreläsningar och kulturaktiviteter digitala – något vi fortsätter med även denna sommar – för att undvika för stora samlingar och trängsel. Årets tredje föreläsning handlar om ett projekt som verkligen tänjer på gränserna för konstens roller och uppgift.

Årets andra föreläsning handlar om det gyllene snittet – vi lämnar ordet över till vår matematiklärare Kent:

Först ut bland årets föreläsare förra veckan var vår egen lärare och sommarkursanvarige Pav Johnsson, som vid sidan av jobbet på skolan publicerat två böcker om Ölands natur – vilket också blir temat för den första föreläsningen. Du hittar den knappt halvtimmeslånga presentationen här: