BioBlitz 24-25 september
Vad är det som springer i fönstret egentligen? Så här kan du få svar:
Jag (Pav) fotade via gratisappen iNaturalist, lät den föreslå vilken art det var och godkände sen förslaget, så får experter granska mitt fynd senare. Nu visste jag i och för sig att det var en riddarskinnbagge och hade själv kunnat föreslå arten. Hur som helst – efter att själv föreslagit eller valt bland appens förslag på arter skickar jag in! Varför? Jo, nu den 24–25 september kan du deltaga i en digital Bioblitz som sker över hela Europa. Du kan på så vis bidra till en medborgarforskning som leder till bättre kunskap om vår natur genom att rapportera in alla växter, djur och andra organismer du ser runt omkring dig. Allt du behöver göra är att ladda ner iNaturalist, skaffa konto (går jättefort, särskilt om du har ett google- eller Facebook-konto) och fotografera! Hela 44 europeiska länder deltar. Det vore roligt om du också vill deltaga!
Läs även mer på