DITT LIVS FÖRSTA PITCH

Dokumentärfilmsklassen har just gjort sina livs första pitchar! Under fem minuter fick de presentera sina filmidå©er för Filmregion Sydosts konsulent Christina som delade ut 10000 till projekten. Alla var pirriga och gjorde det grymt bra!

Det blir sju helt olika filmer, men som alla handlar om att vara ung idag: / Vi följer den världskände klättraren Said på en spirituell resa till Spanien och Marocko / får en feministiskt punkig film där män får gestalta unga kvinnors vittnesmål på en scen / en spegling mellan filmaren Ronak och författaren Tove som båda söker sin flock här på jorden / hänga med unga svenskar i Barcelona som på väg till jobbet möts av budskapet ‚ÄùDear scandinavian, because of you I have to move outside of the city soon‚Äù / känna igen oss i frågan ‚ÄùVad ska du gör med ditt liv?‚Äù genom dokumentärfilmstudenten Thea som söker svar hos prästen, spådamen, militärofficeren och syokonsulenten / essäfilmen ‚ÄùDigital Detox‚Äù om att slå sig loss från internetberoende genom naturens kraft / en nära skildring av bästa vännen Tuva som vaknade upp ur koma och nu kämpar för att komma tillbaka till samhället och livet /

Följ arbetet med filmerna på dokumentärfilmskolans Instagram! https://www.instagram.com/dokumentarfilmskolan/