Anette Norberg som gästlärare

Regissör Anette Norberg är gästlärare under två veckor på Musikteaterskolan II. Hon har valt att arbeta med dramatik för unga. Under perioden repeterar deltagarna ”Lavv” av Stefan Lindberg, ett projekt som redovisas under slutet av veckan. Det här är andra gången Anette Norberg är gästärare på skolan. Senast kommer hon från Uppsala Stadsteater där hon hade premiär för en knapp månad sedan.

Här på bilderna repeteras en scen med Paulina Monzå≥n och PM.

Om Lavv:
”Instängda i den tid mellan föräldrars famn och framtida kärlekar som kallas pubertet, tampas fem unga gestalter med bilden av sig själva och längtan efter andra. DET HåÑR åÑR bara så bra!‚Ķ LAVV är kärlek i Stefan Lindbergs fullständigt geniala ordtappning. Klockren‚Ķ Och klangren, rå eller längtansfull, är alldeles härligt och våldsamt komisk och samtidigt hissnande vacker. Och stark‚Ķ.en outsinlig ström av både tragiska och komiska fempoängare‚Äù