skulptur med agnes mohlin

Den här veckan (v 36) gästades vi i Konstettan av Agnes Mohlin som kurator/gästlärare, som guidade oss i hur en kan göra skulpturer och hur en kan tänka kring processen. Eller snarare hur en inte bör tänka alls; hon ville snarare att vi bara skulle köra utan att tänka så mycket. ”Det är ibland lättare att först hitta ett material och utgå ifrån det, än att utgå från en färdig idå© och sen försöka hitta det passande materialet.”

Vi skulle alltså bara köra och testa oss fram med olika material, så länge vi använde oss av minst två stycken. ”Man måste aldrig göra rätt med materialen, utan experimentera med dem. Hitta saker som går att smälta ner, till exempel”, menade Agnes. Vi kastades oss alltså in i verkstäderna och experimenterade med allt från gips och betong, till vinamold, sten, smält stearin och glas. Det kändes nog lite stressande för oss alla i början att ha så mycket urval; en ville ju liksom testa allt. Men tillslut hittade vi vad vi ville jobba med och när fredagen kom hade alla ändå lyckats producera fantastiska saker!

På lördagen var det Pride i Kalmar, och vi åkte givetvis dit för att sluta upp med paraden.

P.S. Följ oss gärna på instagram, vi heter ”olandkonst1”

Puss och kram

// OLGA KRåúSSENBERG