Myra Neander tillbaka på skolan efter tio år.
Se alla bilder

Teater Martin Mutter från Örebro gästspelar just nu på skolan. På tisdagskvällen gavs en föreställning av ”artikel 3” och på onsdagsförmiddagen är det dags för en andra föreställning för en ny publik. ”artikel 3” är en spännande föreställning om våra normer och görs i samarbete med RFSL Örebro (Riksförbundet för homosexuella, bisexuellas, transpersoners och queeras rättigheter). I ensemblen medverkar Myra Neander, Josef Säterhagen och Helena Hedlund och för regin står Gunilla Orvelius. Myra Neander gick på Musikteaterskolan 2007 och 2008 och kom därefter in på Teaterhögskolan i Stockholm. Under sommaren har hon spelat Don Juan i Dalarna och nu är det dags för en ny turnå©vända med Teater Martin Mutter. Under veckan far gruppen vidare till Göteborg för gästspel där. På frågan om skolan har förändrats svarar hon: Här är precis sig likt!