Cookies på Ölands Folkhögskola

Vad är en cookie?

En cookie är en liten textfil som webbplatsen du besöker sparar på din dator. Cookies används på många webbplatser för att ge en besökare tillgång till olika funktioner.

Det finns två typer av cookies. Den ena typen sparar en fil under en längre tid på din dator. Den används till exempel vid funktioner som talar om vad som är nytt sedan användaren senast besökte den aktuella webbplatsen. Den andra typen av cookies kallas sessionscookies. Under tiden du är inne och surfar på en sida, lagras den här cookien temporärt i din dators minne exempelvis för att hålla reda på vilket språk du har valt. Sessionscookies lagras inte under en längre tid på din dator, utan försvinner när du stänger din webbläsare.

Nödvändiga cookies

Vissa cookies behövs för att sidan ska fungera på ett bra sätt för besökaren och komma ihåg vilken information som är ny sedan besökaren var här senast. På Ölands folkhögskolas hemsida lagrar vi en cookie för att ta reda på om besökaren sett och tagit ett beslut kring cookies, samt vilka beslut besökaren tagit. Syftet med detta är att man ska slippa se en stor informationsruta varje gång man besöker sidan om man valt att stänga ner rutan. Där sparas inga unika personuppgifter eller IP-adresser.

Cookies för statistik

På denna sida har vi även spårning via Google Analytics. Denna spårningen är avstängd som standard, men vi ser jättegärna att du som användare tillåter detta, då det underlättar för oss att förbättra vår hemsida med innehåll som intresserar dig.

I samband med att du som användare besöker den här webbplatsen får du möjlighet att acceptera om du tillåter cookies för statistik eller ej.