Kontakt

Administration

Åke Holm

Rektor
Direkt:
0485 - 56 44 05
E-post:
ake.holm@olandsfolkhogskola.se

Maria Johansson

Skolassistent / Ekonomiansvarig
Direkt:
0485 56 44 07
E-post:
maria.johansson@olandsfolkhogskola.se

Mats brate

Biträdande Rektor
Direkt:
0485 - 56 44 40
E-post:
mats.brate@olandsfolkhogskola.se

Mia wall

Skolassistent
Direkt:
0485 - 56 44 03
E-post:
mia.wall@olandsfolkhogskola.se

Monica jacobsson

Skolassistent / Butik och Internatansvarig
Direkt:
0485 - 56 44 13 / 0485 - 389 38
E-post:
monica.jacobsson@olandsfolkhogskola.se

Lärare

Anders Olsson

Lärare i engelska och svenska
Direkt:
0485 - 56 44 21
E-post:
anders.olsson@olandsfolkhogskola.se

Anna Persson

Kursansvarig Dokumentärfilmskolan
Mobil:
073 560 24 15
E-post:
anna.persson@olandsfolkhogskola.se

Carina Lindblad

Kursansvarig, Hälsa
Direkt:
0485 - 56 44 55
E-post:
carina.lindblad@olandsfolkhogskola.se

Ina Alm

Lärare i svenska.
E-post:
ina.alm@olandsfolkhogskola.se

Ina Holmqvist

Kursansvarig Dokumentärfilmskolan
Direkt:
0485 - 56 44 28
Mobil:
073 -728 10 30
E-post:
ina.holmqvist@olandsfolkhogskola.se

Ingrid Dehlbom

Specialpedagog
Direkt:
0485-56 44 04
E-post:
ingrid.dehlbom@olandsfolkhogskola.se

Johan Bernander

Kursansvarig Musikteaterskolan II
Mobil:
070 730 26 28
E-post:
johan.bernander@olandsfolkhogskola.se

Johanna Karlin

Kursansvarig Konstskolan
Direkt:
0485 564 430
Mobil:
073 041 13 97
E-post:
johanna.karlin@olandsfolkhogskola.se

Jonas Ahlberg

Lärare på inriktning Hälsa
Direkt:
0485-56 44 55
E-post:
jonas.ahlberg@olandsfolkhogskola.se

Jörgen Platzer

Kursansvarig Konstskolan II
Direkt:
0485 - 56 44 57
E-post:
jorgen.platzer@olandsfolkhogskola.se

Kent Andersson

Lärare i matematik
Direkt:
0485-56 44 14
E-post:
kent.andersson@olandsfolkhogskola.se

Kristina Hjelte

Kursansvarig, Konstskolan I
Direkt:
0485 - 56 44 08
E-post:
kristina.hjelte@olandsfolkhogskola.se

Lars Apelmo

Kursansvarig, Designskolan
Mobil:
0485 - 56 44 41
E-post:
lars.apelmo@olandsfolkhogskola.se

Lars Gustavsson

Kursansvarig, Praktisk inriktning
Direkt:
0485 - 56 44 47
E-post:
lars.gustavsson@olandsfolkhogskola.se

Lena Svensson

Lärare i Religion och Svenska
Direkt:
0485 - 56 44 45
E-post:
lena.svensson@olandsfolkhogskola.se

Maj-Britt Wiggh

Kursansvarig, Skrivarskolan
Direkt:
0485 - 56 44 58
E-post:
maj-britt.wiggh@folkbildning.net

Malin Lindmark-Vrijman

Kursansvarig, Bild
Direkt:
0485 - 56 44 48
E-post:
malin.lindmark-vrijman@olandsfolkhogskola.se

Mathieu Vrijman

Kursansvarig, Film
Direkt:
070 142 24 84
E-post:
mathieu.vrijman@olandsfolkhogskola.se

Mia Nilsson

Kursansvarig Musikteaterskolan 1
Mobil:
070 480 71 26
E-post:
mia.nilsson@olandsfolkhogskola.se

Pav Johnsson

Lärare i naturkunskap
Direkt:
0485 - 56 44 53
E-post:
pav.johnsson@olandsfolkhogskola.se

Pia Lindh

Lärare, samhällskunskap och historia.
Direkt:
0485 - 56 44 06
E-post:
pia.lindh@olandsfolkhogskola.se

Sofia Sundberg

Kursansvarig Konstskolan
Direkt:
0485 - 56 44 12
E-post:
sofia.sundberg@olandsfolkhogskola.se

Staffan Lindqvist

Lärare, Dokumentärfilmskolan
Direkt:
0485 - 56 44 56
E-post:
staffan.lindqvist@olandsfolkhogskola.se

Stefan Gurt

Skrivarskolan
Direkt:
0485 - 56 44 52
E-post:
stefan.gurt@folkbildning.net

Thomas Agborg

Kursansvarig Seniorkursen, IT ansvarig.
Direkt:
0485 - 56 44 24
E-post:
thomas.agborg@olandsfolkhogskola.se

Tomas Forssell

Musikteaterskolan
Direkt:
0485 - 56 44 18
E-post:
tomas.forssell@olandsfolkhogskola.se

Kök

Ann-Charlotte Johansson

Köksbiträde
Direkt:
0485 - 56 44 44
E-post:

Göran Tripkovic

Kostchef
Direkt:
0485 - 56 44 01
E-post:
goran.tripkovic@olandsfolkhogskola.se

Gustav Rigbäck

Kock
Direkt:
0485 - 56 44 44
E-post:

Helena Sandholm

Köksbiträde
Direkt:
0485 - 56 44 44
E-post:

Marie Almqvist

Köksbiträde
Direkt:
0485 56 44 44
E-post:

Martin Carlsson

Kock
Direkt:
0485 56 44 44
E-post:

Städ

Anna Ström

Städerska
Direkt:
0485 - 56 44 54
E-post:
anna.strom@olandsfolkhogskola.se

Anneli Johansson

Städerska
Direkt:
0485 - 56 44 43
E-post:
annelie.o.johansson@olandsfolkhogskola.se

Pia Wicksén

Städerska
Mobil:
070 384 53 00
E-post:
pia.wicksen@olandsfolkhogskola.se

Deltagarstöd

Anders Gustavsson

Boendestödjare
Mobil:
070 311 33 01
E-post:
anders.gustavsson@olandsfolkhogskola.se

Hannah Lukka

Kurator
E-post:
hannah.lukka@gmail.com

Malin Ågren

Boendestödjare
Mobil:
070 311 33 01
E-post:
malin.agren@olandsfolkhogskola.se

Vaktmästeri

Jan Anderzén

Vaktmästare
Direkt:
0485 - 56 44 27
Mobil:
070 - 213 14 38
E-post:

Micael Yngvesson

Vaktmästare
Direkt:
0485 56 44 27
Mobil:
070 563 77 40
E-post:
micael.yngvesson@olandsfolkhogskola.se