SKULPTUR I OFFENTLIGA RUM 27 JUNI–1 JULI
NY! En fortsättningskurs i träskulptur!
KURSEN ÄR FÖRLAGD TILL JAGS MUSEUM I SEGERSTAD PÅ SYDÖSTRA ÖLAND
Välkommen till en ny kurs i träskulptur där vi kommer att undersöka vår förnimmelse av det offentliga rummet med sina former och skulpturer. Vårt fokus kommer vara den kreativa processen att utveckla en form för de offentliga rummet. Vi jobbar i skalmodell med bildhuggarjärn och klubbor i trä, samt med färg, tusch och pensel.
Deltagarna uppmanas att ta med egna verktyg och personlig utrustning som grova skor, skyddsglasögon och arbetshandskar. Grundläggande verktyg finns tillgängliga.
KOSTNAD
Avgiften är 1 200 kr per deltagare, i avgiften ingår material. Kostnad för lunch tillkommer.
Logi ordnar du själv förslagsvis genom Näsby Nav eller Vandrarhemmet i Ås.
Avgiften betalas till Surprise Laboratory International ek. för. Bankgiro 368-9262
KURSANSVARIG
Lies-Marie Hoffmann, som är träskulptörgesäll och utbildad på Konstfack som inredningsarkitekt och möbelformgivare och har arbetat med ett flertal offentligt konstprojekt i trä sedan 2010. Lies-Marie har också erfarenhet av undervisning och ansvarade som lärare på Akademi för design i hantverk i Aachen/Tyskland från 2018-2022 och har undervisat drygt 10 år på bland annat på folkhögskolan i Vårdinge och på Konstfack med fokus på gestaltningstekniker och möbeldesign.